Пасха: традиції та звичаї в Україні

Великдень не має своєї постійної дати. Його відзначають у першу неділю після весняного рівнодення та повного місяця. У 2015 році Пасха потрапляє на 12 квітня. Як і все, що оточує людину, свято Великодня обріс своїми звичаями і традиціями.

За минуле сторіччя їх набралося чимало. Давайте подивимося, якими ж традиціями славиться святкування свята Великодня? Як ми відзначаємо Великдень?

Великодній стіл

Головним надбанням українського Великодня - це, звичайно ж, святковий стіл. І славиться він не тільки приготованими стравами, але й тим, як він прикрашений. Традиційною та урочистою прикрасою столу є красива і пахуча паска, але без "крашанок" теж не обійтися. Все це красиво укладається на зелені, прикрашається квітами - головна прикраса столу готова. А потім вже кожна господиня готує традиційні страви, які найбільше люблять в їхній родині, в основному це м'ясні страви. Якщо сім'я має своє господарство, то до Великодня прийнято різати порося і в такому випадку на столі традиційно буде стояти холодець, домашня ковбаска, сальтисон, вареники зі всілякими начинками, ну і ще багато інших смачних страв. Крім м'ясних страв і самої спеченої паски, наші господині ще печуть пиріжки з різними начинками, пироги, рулети з маком, пампушки з часником і т.д.

"Крашанки" і "писанки"

Незважаючи на те, що під час революції царював войовничий атеїзм, більшість великодніх традицій передавалися з покоління в покоління і завдяки цьому багато хто з них дожили до нашого часу. Коли в революційні часи було заборонено виготовлення подарункових художніх великодніх яєць, люди все одно знайшли вихід: вони стали використовувати звичайні яйця, розфарбовували їх в один або кілька кольорів, такі отримали назву "крашанки" або ж "писанки", розписані орнаментом. Традиція розписування яєць особливо вкоренилася, а завдяки цьому і збереглася до сьогодні, у західних районах України. Крім "крашанок" і "писанок" народилася ще одна досить поширена техніка прикрашання пасхальних яєць – “драпанки” або "скробанки". Це, можна сказати, особлива техніка орнаментації яєць, але візерунок на скарлупу не наноситься, а видряпується спеціальним гострим інструментом. Крім того, таким способом розписувалися також дерев'яні пасхальні яйця, які вважалися прекрасним подарунком і сувеніром на свято Пасхи.

Чим багаті, тим і раді

Крім простого фарбування і нанесення орнаменту на "крашанки" і "писанки", також широко використовувалася ще одна тема для розпису - так званий рослинний орнамент з такими елементами, як дерева, річка, сонце, птахи і тварини, але традиційними мотивами і сюжетами для розпису були півники або курочки, калина і, звичайно ж, сонце. Тільки найсміливіші могли собі дозволити в радянський час зображати на яйцях церкви, писати на них 'XВ' і всіляко позначати, що яйце є пасхальним. Такими були майстрині села Крутцен, завдяки яким, в більшій частині, ми можемо з вами зараз насолоджуватися, можна сказати, справжніми витворами пасхального мистецтва.

Традиції святкування Великодня

Українці народ православний, тому святкування Великодня без відвідин храму ніяк не обходиться. Традиційно в ніч на Великдень віруючі йдуть святити спечені паски або, як їх називають у народі, паски. З часом освячувати стали не тільки паски, а й великодні яйця, м'ясо, загалом багато продуктів зі святкового столу. Яким би кулінарними шедеврами ні заставлений стіл, обід прийнято починати з освяченої паски. Навіть крихти цього хліба, ні в якому разі не можна викидати на сміття, навіть якщо вони впали на підлогу. Традиційно відрізаний окраєць паски зберігають як талісман, щоб в будинок приходило щастя.

Зустрічаючи в святковий день по дорозі людей, прийнято говорити "Христос Воскрес", на що потрібно відповісти "Воістину Воскрес". Також існує багато ігор, в які грають тільки в свято Пасхи. Найпоширеніша - це гра в битки. Діти, втім не тільки діти, вибирають крашанки і стукають ними одне про інше. Чиє розіб'ється, той і програв. Гра дуже проста, але чомусь шалено всім подобається.

Якщо трапиться людині вмерти в день Пасхи, то його вважають дуже щасливим, так вважається, що саме в цей день відкриваються ворота раю, і душа без усякого суду потрапляє туди.

Мітки: 

Розділ:: 

Схожі публікації

Останні публікації

Найпопулярніші публікації

SAPE ERROR: Не могу подключиться к серверу: dispenser-01.saperu.net/code.php?user=4164e35e36e94615ef6f592b661c5257&host=pruvitalka.com&charset=UTF-8, type: file_get_contents

SAPE ERROR: Не могу подключиться к серверу: dispenser-02.saperu.net/code.php?user=4164e35e36e94615ef6f592b661c5257&host=pruvitalka.com&charset=UTF-8, type: file_get_contents